CNC dla gimnazjalistów

We wtorek, 6 czerwca 2017 r. odwiedziliśmy  Centrum Kształcenia Ustawicznego. Uczniowie klasy 2B naszego gimnazjum, pod opieką p. Katarzyny Raczkowskiej odwiedzili pracownię CNC, mieszczącą się w budynku szkolenia praktycznego. Prowadzący zajęcia, mgr inż. Marek Magiera, zapoznał młodzież z narzędziami pracy programisty i operatora CNC. Wyjaśnił, że podstawą pracy urządzeń CNC jest sterowanie numeryczne, które polega na wykorzystaniu specjalnego programu, w którym zawarte są wszystkie informacje dotyczące wykonywania konkretnego zadania. Dane przechowywane są w pamięci sterownika obrabiarki, który kieruje jej pracą.

Nasi uczniowie obserwowali pracę obrabiarek sterowanych numerycznie. Na pamiątkę otrzymali medal, wykonany w ich obecności, który zaprojektowali słuchacze Centrum z okazji 750-lecia Koszalina. Młodzież obejrzała także różne detale, wykonane na tokarkach i frezarkach CNC oraz miniaturowy pociąg, składający się z lokomotywy i wagonów wykonanych na obrabiarkach sterowanych numerycznie, zbudowany w ramach Projektu Comenius „Pociąg do Europy – powtórny załadunek” przez reprezentantów szkół z 23 państw, wśród których byli słuchacze CKU Koszalin.

Atrakcją okazała się także możliwość poznania tradycyjnych narzędzi, jak suwmiarka czy imadło.

 Zajęcia w pracowni CNC mogą wzbudzić u uczestników chęć dalszego poznawania tej tematyki, odkrywania zainteresowań, uzdolnień, predyspozycji do wykonywania różnych zawodów a także pomogą w podjęciu trafnego wyboru dalszej drogi kształcenia.

Dla zainteresowanych tą tematyką, planuje się w przyszłym roku szkolnym zorganizowanie kilku spotkań, podczas których uczniowie samodzielnie zaprogramują nieskomplikowane detale i pod okiem nauczycieli wykonają je na posiadanych przez Centrum obrabiarkach numerycznych.

 

Może Ci się również spodoba